Kurz bitcoinu: Vše, co potřebuje znát o bitcoinu (BTC)

kurz-bitcoinu-vse-co-potrebuje-znat-o-bitcoinu-btc

Rádi byste se dozvěděli, k čemu bitcoin slouží, jak vznikl, jak funguje a co je potřeba znát k jeho používání? Pak jste na správném místě. 

Máme pro vás bitcoinový kurz. Nemusíte být ajťák, abyste bitcoin pochopili. Kurz obsahuje ty nejzásadnější informace a přitom je psaný „lidskou řečí“. Textu porozumí i úplný začátečník, který se snaží zorientovat a nemá dosud potřebné informace.

Bitbeli
23. 4. 2024

Úvod do bitcoinu

Bitcoin je první a nejznámější kryptoměnou, která vznikla již v roce 2009. Pojmem bitcoin se zároveň označuje i platební síť, která tuto kryptoměnu používá. 

Hlavním posláním bitcoinu bylo vytvořit možnost, jak by si mohli lidé mezi sebou navzájem převádět finanční prostředky po internetu, aniž by k tomu potřebovali prostředníka v podobě banky, nebo jiné třetí strany. Jak dosáhnout toho, aby byl tento systém bezpečný a žádný z aktérů nepodváděl, když zde není třetí strana, která by na systém dohlížela? 

Tento zapeklitý problém se podařilo vyřešit zakladateli bitcoinu Satoshi Nakamotovi, který v roce 2008 publikoval Bitcoinový Whitepaper „Bitcoin: A peer-to-peer Electronic Cash System“. Pokud si jej budete chtít přečíst, tak Braiins Publishing tento článek přeložilo do češtiny a poskytlo jej volně ke stažení.

Bitcoin Coin

Kdo je onou tajemnou osobou jménem Satoshi Nakamoto, to se neví. Možná se jedná o konkrétní osobu, možná o skupinu osob. Existují jen dohady, každopádně brzy po vytvoření bitcoinu a jeho rozšíření mezi prvotní uživatele, se odmlčel (v dubnu 2011) a dodnes se nepohnuly ani jím vytěžené prvotní bitcoiny. 

Bitcoin nemá žádného konkrétního správce ani ředitele. Jedná se o předem naprogramovaný počítačový software, který má předem daná pravidla a žádný jeden vývojář, firma, instituce, nebo stát k němu nemá klíče. Veškeré úpravy nebo změny kódu by muselo schválit velké množství uživatelů, kteří provozují tzv. nody, což jsou zařízení pro potvrzování transakcí v bitcoinové síti.

Historie Bitcoinu

Jak vše vzniklo? Bitcoin není prvním pokusem o vytvoření nestátních elektronických peněz. Ale je prvním pokusem, který byl úspěšný. 

Bitcoinová síť funguje od 3. ledna 2009, kdy byl Satoshi Nakamotem vytěžen první bitcoinový blok na bitcoinovém blockchainu (tzv. genesis blok). Bitcoinový klient šířený pod open source licencí umožnil, aby se k síti mohli připojovat další uživatelé, kteří společně budovali bitcoinový blockchain.

I když první transakce na bitcoinové síti proběhla již v lednu 2009, neměl na počátku stanoven směnný kurz. Ten byl určen až v říjnu 2009 a činil 1309 BTC za jeden dolar. První skutečný nákup za bitcoiny proběhl v květnu 2010, kdy si programátor Laszlo Hanyecz koupil dvě pizzy, za které zaplatil 10.000 BTC, což by v dnešních cenách byla astronomická částka počítaná v miliardách korun.

Bitcoin History

Do dnešních dnů si bitcoin zažil náročné chvíle plné růstů i pádů cen, pokusů o krádeže i jeho zneužití, pády významných burz i pokusy států o jeho zákaz. Vše přežil, jeho adopce neustále roste a zdá se být silnější než kdy dříve.

Cena Bitcoinu

Cena bitcoinu se v čase výrazně mění. Jeho kurz není stálý, určuje jej nabídka a poptávka na volném trhu. Na jeho cenu má vliv řada věcí: od makro-ekonomické situaci ve světě, přes míru jeho adopce a jeho vnímání lidmi, státy a institucemi až po cykličnost a aktuální fázi trhu.

Bitcoin si ve svém vývoji prošel výrazné růsty cen i jejich následné korekce. Tyto cykly obvykle trvaly několik let. Zde si můžete prohlédnout graf bitcoinu za posledních 10 let.

GRAF

https://www.kurzy.cz/komodity/bitcoin-graf-vyvoje-ceny/usd-10-let

Bitcoin jako technologie

Bitcoin je postavený na blockchainu, který tvoří srdce celé technologie. Blockchain je snadno představitelný jako řetěz. Na počátku řetězu je genesis blok, který vytěžil Satoshi Nakamoto. Za něj se přidávají další bloky, které řetěz prodlužují. V každém bloku jsou platební transakce. Tyto bloky transakcí se pevně a nerozdělitelně napojují do tohoto řetězce za sebou. Čím delší řetěz je, tím těžší by bylo změnit cokoli v jeho hlubších vrstvách. 

Na blockchain se takto zapisují platební transakce, které na síti probíhají. Bitcoinový blockchain si můžete představit jako veřejnou účetní knihu, ve které si kdokoli a kdykoli může zkontrolovat, že nikdo nepodvádí. Tato účetní kniha není uložena v žádném trezoru, ale je decentralizovaná a v jednotlivých kopiích rozdistrubuovaná po celé síti. Dostupná je každému, kdo v ní umí číst.

Celý proces je předem naprogramovaný tak, aby dával všem aktérům ekonomické pobídky zapojit se a nepodvádět. Bitcoinoví těžaři jsou těmi, kdo připojují nové bloky transakcí do blockchainu.

Bitcoin Mining

Napojit nový blok a získat za to odměnu může vždy jen jeden těžař. Jedná se o těžaře, který dokáže vyřešit složitou matematickou hádanku, na jejíž výpočet je potřeba velké množství elektrické energie. Za tuto svou práci získává vítězný těžař odměnu ve formě nově vytěžených bitcoinů a poplatků za vstup transakcí do bloku. 

Lidé, kteří chtějí posílat transakce, nabízejí poplatek za každou transakci. Mohou si ho zvolit v přednastavené výši, nebo si mohou připlatit za to, aby se jejich transakce dostala do bloku dříve. Je to podobné jako byste čekali na vlak a kupovali si lístek. A když si koupíte dražší lístek, získáte přednostní jízdu. 

Když bychom si blockchain představili jako vlak, tak první genesis blok je jeho mašina. Za ní se postupně napojují jednotlivé vagony (bloky transakcí). Názornou vizualizaci čekání na nástup do vagonu a aktuální poplatky na síti si můžete prohlédnout zde (jedná se o vizualizaci čekání na nástup do bloku v bitcoinové a etherové síti).

Nákup bitcoinu

Existuje řada způsobů, jak si můžete nakoupit své bitcoiny. Bližší informace k jednotlivým možnostem i jejich porovnání se dočtete v článku nazvaném „Nákup bitcoinu“. 

Klikněte zde

Držení bitcoinu

V běžném světě máte své finanční prostředky uložené v bance, nebo je nosíte ve své peněžence. Ve světě kryptoměn to funguje obdobně. Stejně jako u banky si je můžete nechávat u třetí strany, kterou je směnárna, burza, nebo jiná finanční instituce. Nebo si je můžete stáhnout k sobě a mít nad nimi plnou kontrolu.

Jedno z hlavních hesel, které v kryptoměnách nejspíše uslyšíte, zní „Not your keys, not your coins“. Vyzývá k tomu, abyste neměli kryptoměny uložené u třetí strany, protože když je máte u třetí strany, tak je plně nevlastníte. A doporučuje stáhnout si je k sobě, kde nad nimi máte plnou kontrolu. 

Pokud si chcete kryptoměny stáhnout k sobě, můžete k tomu využít dva typy peněženek: softwarovou peněženku (tzv. hot wallet), nebo hardwarovou peněženku (tzv. cold wallet). 

Softwarové peněženky si můžete nainstalovat jako rozšíření do vašeho internetového prohlížeče, nebo stáhnout jako aplikaci do počítače nebo na mobil. Zatímco hardwarová peněženka je fyzickým přístrojem, který nejčastěji vypadá jako flashka.

V běžném světě, když zapomenete heslo do vašeho internetového bankovnictví, máte možnost si jej vyresetovat, a protože vás vaše banka zná, může ověřit, že jste to skutečně vy a nikoli podvodník. Stejně to funguje, pokud máte kryptoměny v úschově u třetí strany (burzy, směnárny apod.) Zatímco pokud si je stáhnete do své vlastní softwarové, nebo hardwarové kryptoměnové peněženky, tak zodpovědnost za ně již bude pouze na vás. Když zapomenete heslo, nebo si neopíšete či ztratíte záložní hesla pro obnovu (tzv. recovery seed, který získáte při prvotní instalaci vaší kryptoměnové peněženky), tak přijdete o veškeré vaše kryptoměny, protože se k nim již nebudete moci dostat. Když budete mít kryptoměny u sebe, jste chráněni před podvodem nebo krachem směnárny, nebo burzy, ale nikdo vás neochrání před vámi samými. Proto myslete na zálohu, je to moc důležité!

Kryptoměny jsou skvělé v tom, že v nich můžete mít uložen svůj majetek a přitom vám na něj nemůže sáhnout nikdo jiný. Kryptoměny jsou digitální a klíče ke své peněžence máte jen vy sami. V případě nutnosti rychlého stěhování (například kvůli války, nebo jiné pohromy), nepotřebujete nic fyzického sebou. Dokonce nepotřebujete ani váš počítač, mobil, nebo jakékoli jiné zařízení. Stačí, když si zapamatujete váš recovery seed (záložní hesla pro obnovu vaší kryptoměnové peněženky). V zahraničí si pořídíte mobil, a na něj si znovu stáhnete přes recovery seed svou původní kryptoměnovou peněženku plnou vašich kryptoměn. A jste v suchu. Pokud byste měli kryptoměny v úschově u nějaké třetí strany, pak vždy budete závislí na tom, zda tato třetí strana funguje nebo nikoli.

A toto byla i původní vize kryptoměn. Získat svobodu a plnou kontrolu nad vlastním životem. „Not your keys, not your coins“.

Bitcoinové převody a platby

Finanční služby spojené s bitcoinem už pokročily tak daleko, že v dnešní době existují platební karty, které jsou propojené s vašim kryptoměnovým účtem a vy můžete platit jako byste měli klasickou debetní platební kartu vaší banky.

Bitcoin Platby

Platit můžete i převodem z vaší kryptoměnové adresy na adresu příjemce. Tyto platby posíláte buď jiným konkrétním lidem, nebo můžete za bitcoiny nakupovat v některých obchodech, které kryptoměny přijímají. Takto si můžete za bitcoiny nakoupit například v největším českém internetovém obchodu, kterým je ALZA. V přiložené mapce si můžete najít i další obchodníky.

U kryptoměnovým převodů si dejte pozor, zda posíláte vaše bitcoiny přes bitcoinovou síť. Kryptoměn je celá řada. A různé kryptoměny používají různé platební sítě! 

Aktuálně nejlevnějším řešením pro placení bitcoinem, je využívat tzv. Lightning Network. LIghtning Network má i své vlastní typy peněženek. Pokud vás řešení Bitcoin Lightning zajímá, můžete si stáhnout knihu Michala Nováka „Bitcoin Lightning: Platby budoucnosti“, kterou vydalo Braiins Publishing a poskytlo volně ke stažení.

Bitcoin v ČR

Česká republika patří mezi země s nadprůměrnou adopcí bitcoinu, o čemž se můžete více dočíst v našem článku „Kryptoměny a další blockchainové technologie: Firemní příležitost 21.století!“.

Hypertextový odkaz na článek

V České republice máme i několik světově uznávaných firem, které patří ke špičce v celém kryptoměnovém průmyslu. Bylo to právě u nás, kde vznikl vůbec první bitcoinový těžební pool na světě, který sdružoval těžaře, aby mohli společně nést náklady na těžbu a společně se dělit o odměny. V současné době jej obhospodařuje česká firma Braiins. Máme zde i předního výrobce hardwarových peněženek, firmu Satoshi Labs, která stojí za kryptoměnovou peněženkou Trezor. Předního výrobce bitcoinových automatů, firmu General Bytes. Ale i mnoho dalších zajímavých aktérů, ať už se jedná o vývojářské firmy, auditory kryptoměnových blockchainů, burzy, směnárny, kryptoměnové magazíny, ale i další hráče, kteří pomáhají, aby se uživatelům bitcoinu a dalších kryptoměn fungovalo co nejlépe. 

Závěrem

Bitcoin je s námi již 15 let. Jedná se fascinující technologii, která stojí za pozornost.  

Pokud vás technologie bitcoinového blockchainu zajímá, můžete si stáhnout knihu „Vynález jménem bitcoin“ od Yana Pritzkera, kterou Braiins Publishing přeložilo a v českém vydání poskytlo komunitě zájemců k volnému stažení.

Sledujte náš web, sociální sítě a přihlašte se k odběru našeho newsletteru.

 

Chcete mít přehled o dění ve světě kryptoměn?

Připojte se k odběru novinek a budete pravidelně informováni o nových trendech, událostech a analýzách.

Bitbeli Newsletter

© Copyright 2024, Všechna práva vyhrazena