Bitbeli kryptoměnový měsíčník - červen

bitbeli-kryptomenovy-mesicnik-cerven

Celková kapitalizace kryptoměnového trhu se během června snížila o 11,27%. Obě největší kryptoměny se pohybovaly blízko tržního průměru, kdy bitcoin odepsal 11% a ether 13%. 

Bitbeli
9. 7. 2024

Stav kryptoměnového trhu

Tydenni Newsletter V3.ai (14)

BTC ETF

 

Přísun prostředků do BTC ETF fondů během června kolísaly. Během prvního červnového týdne fondy připsaly 2.010 mil. USD, ve druhém týdnu odepsaly 614,2 mil., ve třetím týdnu pokračovaly poklesy o dalších 550,4 mil. USD, zatímco ve čtvrtém týdnu se trend mírně otočil a převládly přírůstky o 33,1 mil. USD. Celková hodnota v BTC ETF fondech se tak za červen zvýšila o 878,5 mil USD.

Zdroj   the Block   Spot Bitcoin Etf Flows

ETH ETF

V květnu SEC schválila možnost vzniku ethereových spotových ETF v USA pro společnosti BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, VanEck, Ark, Invesco Galaxy a Franklin Templton. Během června investiční společnosti dodávaly potřebné formuláře s podrobnostmi o nastavení svých produktů, které Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) před jejich definitivním spuštěním ještě posuzuje. Emitenti postupně zveřejňovali také svou poplatkovou strukturu. Vypadá to, že spotových ETF na ETH bychom se mohli dočkat již v průběhu července. 

Zprávy z trhu

Červen u ČR proběhl ve znamení zajímavých krypto konferencí. Na samotném počátku měsíce se v Praze konala konference ETH Prague, na kterou mimo řady dalších zajímavých osobností přijel přednášet i zakladatel ethereové sítě Vitalik Buterin.

A v půlce června navázala mezinárodní bitcoinová konference BTC Prague, na které se objevil nejen Michael Saylor, jehož Microstrategy vlastní již více než 1% světové zásoby bitcoinů, ale i řada dalších zajímavých zahraničních i českých speakerů.    

30. června začala platit první část evropského nařízení MiCA a to ta, která reguluje nakládání se stablecoiny. Její počátky nebyly zrovna jednoduché. Protože nejsou dotaženy veškeré právní předpisy, vypadalo to, že některé burzy (jako například Binance) půjdou cestou dočasného omezení obchodování se stablecoiny jako jsou USDT nebo USDC pro občany EU, aby se vyhnuly případným potížím s úřady. Nakonec se však společnosti Circle, která je emitentem USDC podařilo získat oprávnění splňujícího nařízení MiCA a tak obchodování se stablecoiny bez za proluky pokračuje.

MasterCard v několika zemích Latinské Ameriky a Evropy testuje MasterCard Crypto Credentials. Díky ní uživatelé v Argentině, Brazílii, Chile, Francii, Guatemale, Mexiku, Panamě, Paraguayi, Peru, Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku a Uruguayi budou moci posílat přeshraniční a vnitrostátní převody v různých měnách a blockchainech. Prostřednictvím pilotního programu mohou uživatelé převádět finanční prostředky rychle, P2P, pouze pomocí přezdívky. Postupně by měl být projekt rozšířen na 7 milionů peněženek.

Robinhood, tradingová platforma ze světa fintechu, oznámila dohodu o akvizici jedné z nejstarších dodnes fungujících burz – burzy Bitstamp. Dohoda ještě musí být posvěcena úřady. Pokud by ji úřady schválily, očekává se, že by mohla být realizována již v první polovině roku 2025.

Kraken, centralizovaná burza, které patří 6. místo podle objemu obchodů, nedávno oznámila, že se chystá vstoupit na burzu a plánuje ještě do konce tohoto roku získat financování ve výši 100 milionů USD. Financování proběhne před IPO.

Tether oznámil svůj první stablecoin krytý fyzickým zlatem a novou kategorii svých digitálních aktiv. Stablecoin se bude jmenovat Alloy by Tether a bude uživatelům umožňovat vymintování zajištěných syntetických digitálních aktiv.  Tento stablecoin bude fungovat jako základní stavební kámen nové platformy pro tokenizaci digitálních aktiv, kterou by Tether rád spustil ještě v letošním roce.

Firma Deutsche Telekom, která se blockchainovým technologiím věnuje již delší dobu, na konferenci BTC Prague oznámila, že své podnikatelské aktivity zacílí i do těžařského sektoru. Podrobnosti zatím uvedeny nebyly. Nyní mimo jiné provozuje vlastní validátory na blockchainech Ethereum, Polygon, Q, Flow, Celo nebo Chainlink. A podílí se na Energy Web Chainu, což je veřejný blockchain určeným pro energetický sektor.

Coinbase v červnu přišla s vylepšeními své chytré peněženky. Dle vyjádření na blogu Coinbase chytré peněženky Coinbase přinášejí revoluci v onchainu tím, že zjednodušují onboarding, eliminují síťové poplatky a odstraňují recovery seedy. Peněženka dále poskytuje bezproblémové transakce bez nutnosti prostředků na gas a přenositelnost mezi aplikacemi. Coinbase uvádí, že cílem tohoto kroku je přivést více než 1 miliardu uživatelů na jejich blockchain Base.

V červnu byl zveřejněn zajímavý průzkum Bank of America. Zúčastnilo se ho 1000 bohatých Američanů. Vyplývá z něj, že kryptoaktiva jsou pro mladé bohaté Američany zajímavým druhem alternativní investice. Ukázalo se, že už nyní jsou zajímavé pro 14% osob v rozmezí od 21 do 43 let, která bude časem při mezigenerační výměně majetku disponovat vysokým jměním.  

Krypto pozitivní kroky amerického ex-prezidenta Donalda Trumpa pokračovaly i v měsíci červnu. Trump vyjádřil podporu bitcoinovým těžařům, kterým slíbil, že se jich zastane v Bílém domě a zasadí se o těžbu bitcoinů v USA, protože těžaři přispívají ke stabilitě energetické sítě. 

U Trumpa to není vše. Zatím to není potvrzená informace, protože mezi oficiálními řečníky zatím nefiguruje, ale je možné, že na konci července vystoupí na tradiční bitcoinové mega konferenci Bitcoin 2024, která se letos uskuteční v Nashvillu a bývá každoročně považována za největší bitcoinovou akci na světě. Mezi oficiálními řečníky zatím uveden není.

Tradiční značky a jejich zaměření na blockchainové technologie

McDonald's Singapore spouští svůj vlastní Metaverse, My Happy Place. Účastníci se budou moci zúčastnit aktivit, které jim vynesou odměny v reálném světě. Držitelé tokenů v kolekci Grimace NFT budou mít zvláštní postavení.

Mc Donald's Singapore   My Happy Place, Zdroj   Bandwagon Labs

Bulgari, světová značka luxusního zboží, oznámila, že vylepšuje zákaznickou zkušenost a sledovatelnost historie šperků pomocí technologie blockchainu. Ke každému šperku přiřadí, tzv. Bulgari Product Passport. Postup je jednoduchý, zákazník si naskenuje QR kód na záručním listu a tím se dostane k informacím, které pro něj Bulgari nachystalo, a to v nezměnitelné databázi na blockchainu.

Bvlgari Product Passport   Zdroj Bvlgari

Blockchain Minima, který je zaměřený na propojení digitálního a reálného světa, oznámil, že ve spolupráci se zákaznickým týmem McLaren GT4 RACE LAB nasadili na závodní vůz McLaren Artura GT4 záznamník dat DePIN. Tento záznamník dokáže zaznamenávat více než 20 parametrů závodního vozu na blockchain v reálném čase.

Škodaverse vstupuje na platformu ROBLOX se Škoda Bike Planet. Hráči si mohou vyzkoušet jak svou obratnost, tak znalosti dopravních předpisů.

Vatikánská knihovna zahájila ve spolupráci s NTT DATA projekt, jehož prostřednictvím mohou uživatelé získat přístup ke speciální sbírce obsahující digitální verze artefaktů, které Vatikánská knihovna vlastní.

Vatikan Library Nft

Time se stal první externí mediální společností, která využívá infrastrukturu Verify Protocol vyvinutou společností Fox Corporation. Cílem této iniciativy je využít technologii blockchain k zajištění pravdivosti žurnalistického obsahu.

NFT z první kolekce First Timer Glory vydané FIFA+ Collect byla vyprodána. Zakoupením balíčku vlastníci získali nejen NFT ikonického momentu Timothyho Weaha, na kterém dává svůj první gól na mistrovství světa ve fotbale. Ale i práva na nákup dvou vstupenek na zahajovací zápas USA, které se bude konat v roce 2026 v USA, Mexiku a Kanadě.

Fifa+ First Timers Glory Zdroj Fifa+

Od roku 2021 se táhl soudní spor mezi Dapper Labs a částí komunity sběratelů v rámci jejich sběratelského NFT projektu NBT Top Shot. Projekt byl nařčen z toho, že jejich NFTs jsou cenné papíry (protože údajně slibovaly zhodnocení NFTs s tím, jak projekt poroste). A zároveň proto, že platforma není decentralizovaná a neumožňuje uživatelům posílat NFTs na jiná tržiště. Cílem projektu bylo dokázat, že se o cenné papíry nejednalo. Na počátku června 2024 došlo k dohodě stran a ukončení hromadné žaloby. V rámci ní bylo potvrzeno, že sběratelská NFTs projektu NBA Top Shot nejsou cennými papíry, a firma se zavázala podniknout kroky k decentralizaci blockchainu Flow, na kterém projekt běží a v rámci vyrovnání vyplatit žalovatelům 4 miliony dolarů. Jedná se o pozitivní signál pro segment digitálního sběratelství. 

Fotbalový klub Watford FC jde ještě dál za úroveň klasických NFTs. Watford hrával v Premier League, nejvyšší anglické forbalové soutěži. V současné době hraje ve druhé nejvyšší anglické lize a rád by se vrátil do Premier League. Majitel Gino Pozzo se proto rozhodl prodat 10 % klubu fanouškům a investorům prostřednictvím digitální ekonomiky ve snaze získat 17,5 milionu liber na financování přestupů nových hráčů do Watfordu. NFTs by v tomto případě měla sloužit k tokenizaci akcií klubu a dávat práva na skutečném vlastnictví.



Víte, že..  

Pokud u bitcoinu uslyšíte pojem „HODL“, nebo „HODLOVAT“, jedná se o slangový výraz pro dlouhodobé držení bitcoinu. Pojem vznikl z překlepu na jednom z bitcoinových fór v roce 2013. Uživatel GameKyuubi v něm vytvořil vlákno, ve kterém popisoval, proč kryptoměny drží a nechce s nimi obchodovat. Pojem se v bitcoinových kruzích uchytil a postupně se začal používat i v dalších kryptoměnových ekosystémech. Hodl, jako strategie a životní filozofie, má v bitcoinu silnou komunitu zastánců. Pokud GameKyuubi své bitcoiny udržel a neprodal, bude z něj bohatý muž 😊

 

Chcete mít přehled o dění ve světě kryptoměn?

Připojte se k odběru novinek a budete pravidelně informováni o nových trendech, událostech a analýzách.

Bitbeli Newsletter

© Copyright 2024, Všechna práva vyhrazena