Kryptoměny a další blockchainové technologie: Firemní příležitost 21.století!
Na našem blogu budeme postupně rozkrývat byznysové trendy, které firmám přinášejí nové technologie. Budeme si ukazovat jejich reálné využití v praxi, které si již osahávají TOP značky tradičního světa ...
Nezmič
12. 11. 2023
Dnešní článek představuje úvod shrnující praktické informace, které o kryptoměnách potřebujete znát, abyste pochopili souvislosti využitelné pro váš byznys. Rozhodně nemějte obavy – je psán lidským a srozumitelným jazykem, který vám bude dávat smysl.
Po tomto úvodu budou následovat články, které budou zaměřeny na jednotlivé technologie a byznysové příležitosti, se zaměřením na využití ve firemní praxi.
Odkud se kryptoměny vzaly?
Řada kryptoměn je s námi již více než 10 let. A na počátku roku 2024 své patnácné narozeniny slaví nejznámější kryptoměna, kterou je slavný bitcoin. Kryptoměny ušly velký kus cesty a staly se neodmyslitelnou součástí našeho světa.
Bitcoin vznikl jako reakce na americkou hypoteční krizi roku 2007, která postupně přerostla v globální finanční krizi, jež se rozšířila do jednotlivých částí světa. Centrální banky a vlády řešily krizi „tisknutím“ nových peněz, aby zachránily systém před krachem. To způsobilo růst inflace, která znehodnocovala úspory lidí, kteří si je spořili a odkládali na budoucnost. Kryptoměny se staly pokusem oddělit peníze od státu (hlouběji toto téma popisují ve svých knihách ekonomové Josef Tětek nebo Juraj Karpiš). A postupně se ukázalo, že pokusem velmi úspěšným. V současné době se sice se státem sbližují, ale na zcela jiné úrovni, což si později ukážeme.
Bitcoin a první kryptoměny byly z počátku pokusem malého množství ajťáků a ekonomů, kteří se snažili o lepší a svobodnější peníze, ekonomiku a svět na nich postavený.
Kryptoměny jsou sice penězi, ale zároveň se postupně staly i mnohem více. Představte si stavebnici Lego, kterou zná asi každý. V Legolandu se z kostiček lega staví celý svět. A přesně o to se nyní snaží i řada kryptoměn, které nemají ambice být jen platidlem. Kromě nového finančního systému se na nich staví i nové sociálních sítě, nový internet, nová média, nové instituce a mimo jiné díky nim vzniká i řada nových obchodních modelů a příležitostí využitelných ve firemní praxi. K nově vznikajícím byznysovým příležitostem se dostaneme v následujících článcích.
Dnes jsou již pryč doby, kdy byly kryptoměny v držení malého počtu lidí a neměly téměř žádnou hodnotu. Odhaduje se, že v současné době má s kryptoměnami zkušenost 3,7 % světové populace. V České republice jsme dokonce na dvojnásobku! (Údaje vychází ze studie České kryptoměnové asociace, ČKMA).
Kryptoměny a současnost
Tržní kapitalizace kryptoměn je již značná. Když si současnou tržní kapitalizaci přirovnáme ke státnímu rozpočtu České republiky, tak představuje částku vyšší než 14 tisíc našich státních rozpočtů.
Jsou místa světa, která mají adopci kryptoměn vyšší než 20%. Což je obvykle způsobeno tím, že místní vlády nezvládají hyperinflaci a úspory jejich obyvatel mizí jako pára nad hrncem. Ráno peníze vydělají a večer z nich mají už jen část.
Ač jsou kryptoměny velmi volatilní a jejich cena výrazně klesá a stoupá, tak jejich hodnota se státní měnovou neopatrností neničí tak, jako u klasických státních peněz. Je určována výhradně trhem: čím více o ně mají lidé zájem a věří jim, tím více jejich cena stoupá. A naopak, když o ně zájem klesá, klesá i jejich cena. Čím více v nich bude světového kapitálu a čím vyšší bude jejich byznysová adopce, tím menší budou jejich cenové výkyvy. Jak toho využít z byznysového hlediska si ukážeme v řadě příštích článků.
Kryptoměny a Česká republika
Jak je možné, že je Česká republika na dvojnásobku průměrné adopce kryptoměn? Češi už od počátku patřili k průkopníkům, kteří pomáhali tuto oblast budovat. České firmy jako Crypto Bytes (firma vyrábějící ATM, kryptoměnové automaty), nebo SatoshiLabs (vývojářská firma vyrábějící hardwarovou peněženku Trezor) patří mezi lídry celého odvětví.
V České republice máme i historicky první těžební pool bitcoinu na světě. A takto bychom mohli pokračovat, protože zajímavých krypto firem je v Česku celá řada: od vývojářských týmů, přes směnárny a burzy, až po investiční společnosti, advokátní kanceláře, které se zaměřují na krypto, pořadatele lokálních i globálních krypto konferencí a mnoho dalších hráčů. A to jmenuji jen malou část oboru. Češi hold mají krypto rádi.
Kryptoměny a budoucnost
A to jsme pořád na samotném počátku vývoje tohoto perspektivního oboru! Doposud byly pro tento obor vytvořeny jen malé státní regulace, které by firmám dávaly dostatečnou právní jistotu a zajistili možnost bezpečného a stabilního krypto podnikání. Firmy musely překonávat i řadu těžkostí spjatých s počátečním státním a bankovním odporem a řadou předsudků.
Již brzy vstoupí v platnost evropská směrnice MiCA a mnoho dalších nových předpisů, které krypto podnikání podrobněji upravují.
K čemu kryptoměny slouží a jak se dají využít?
Podívejme se na některé z možností:
-
Nestátní peníze
Tyto peníze neničí inflace způsobená vládami a centrálními bankami. Nevlastní je státy, které rozhodují o jejich budoucnosti, ale konkrétní lidé a firmy, kteří jsou skutečnými vlastníky. -
Pojištění před některými riziky
Pojištění pro chvíle, kdy se lidé chtějí, nebo potřebují rychle odstěhovat (válka, živelná pohroma, politické důvody atd.) V případě, že vlastní prostředky na své vlastní kryptopeněžence, nosí svůj majetek stále sebou. A nepřijdou o něj ani s krachem banky, státním bankrotem, a nemůže jim být zabaven. Pokud mají své kryptoměny uloženy u sebe, nikoli u třetích stran, mají k němu přístup odkudkoli na světě a to kdykoli, stačí jen přístup k internetu. -
Svoboda a nezávislost
V době pandemie covidu kanadská vláda zmrazila účty stávkujícím, který se zapojili do protestů proti vládě. Kdo z nich neměl hotovost, nebo kryptoměny na své vlastní peněžence, nedostal se k vlastním prostředkům. Kryptoměny dávají svobodu. -
Spekulace
Řada lidí na kryptoměnách pohádkově zbohatla. A řada lidí na nich o dost peněz přišla, protože nakupovala v době nejvyššího růstu a při propadu ceny ze strachu prodávala. Možnosti jsou zde mnohem vyšší než v tradičních financích. -
Diverzifikace investičního portfolia
Ve chvílích, kdy se do tradičního portfolia přidá malá část kryptoměn, zvýší se výnosnost portfolia a zároveň klesne jeho rizikovost, protože kryptoměny chrání proti některým typům investičních rizik. -
Stavební kámen nového systému
Můžete budovat krypto infrastrukturu, nebo mít projekt, který využívá krypto technologií ve svém byznyse.
-
Crowfundingový mechanismus pro nové i stávající projekty
Vlastní token může vydat prakticky kdokoli. Regulace se chystají. Pokud máte jasný byznys plán, nachystáte si dobře propracovanou tokenomiku a vydání vašeho tokenu má smysl, může to být jedna z možností, jak získat prostředky na budování svého projektu. Před takovou činností se pečlivě poraďte s odborníky a právníky.
Závěrem
Kryptoměny jsou progresivně se vyvíjející oblast s obrovským potenciálem růstu. S narůstající adopcí ze stran uživatelů i firem a s růstem regulace, která firmám umožní předvídatelné krypto podnikání se kryptoměny pravděpodobně stanou běžnou součástí našeho tradičního světa.
V některém z příštích článků si ukážeme, jak i tradiční byznysy, kterými jsou například finančně poradenské firmy, realitní makléři, nebo média mohou využívat kryptoměn ve svém podnikání. A přilákat tak nové zákazníky. A to zcela jednoduše a na pár kliknutí.
Služby
Nákup kryptoměn na firmu Směnárenský software Platba faktur kryptoměnami Směna kryptoměn Pravidelné spoření AffiliateZákaznická sekce
Přihlásit se
Registrace
Zapomenuté heslo
© Copyright 2024, Všechna práva vyhrazena